SIKSA

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Klub Festiwalowy, ul. Piłsudskiego 67
data: 26 marca 2020, godz. 22
bilety: 10 zł
po koncercie gra DJ Dotyk Dźwiękiem

SIKSA (ur. 21 listopada 2014 w Gnieźnie, zm. 27 lipca 2019 w Czechach). Córka Ciarki i Porażki z domu Freiheit. Pierwsze lata życia spędziła nie konkurując. Niezwykle uzdolniona, ukończyła czas próby nie uzyskując dyplomu. Będąc zaproszoną nie podjęła współpracy, następnie przeżywszy wielką miłość pisze piosenki o tematyce lirycznej. Łączy nieprecyzyjny warsztat z ograniczoną paletą.

W jej twórczości widzimy zanikające już wiejskie chałupy, stare dworki, kępy drzew, trawy, szuwary, strumyki skąpane w popiele i popłochu. Dzikie gęsi szykują się do odlotu, podmiot schodzi w podziemie. Weteranka nigdy nie nazwana „Agnieszką Osiecką polskiego Undergroundu”. Po wojnie SIKSA zamieszkała w ubytku przegrody międzykomorowej, udając szmer serca.

Jeśli jesteś aspirującym do mieszczańskiego splendoru samcem alfa, któremu zależy na tym, żeby kobieta była sexy o każdej porze i wydajna w kuchni, nie zapraszaj swojej dziewczyny/żony/konkubiny.

Jeśli chcesz zobaczyć SIKSĘ, bo słyszałaś od koleżanki, że to mocne i modne, wiedz, że dostaniesz słowem i muzyką prosto między oczy. Nie będzie miło i budująco, nie będzie poradnikowo-feministycznie i nie będzie solidarystycznie – będzie wulgarnie, spontanicznie, niedoskonale; będzie bluzg, rzyg i kop w męski szowinizm i kobiecą uległość.

Alex Freiheit (śpiewająca i recytująca) i Piotr Buratyński (grający gitarze basowej) mają po dwadzieścia kilka lat, pochodzą z miasta średniej wielkości i o symbolicznym dla Polaków znaczeniu (Gniezno), a w życiu zajmują się nie tylko muzyką, dzięki czemu mają obraz świata bardziej wyostrzony niż artyści na pełnych etatach. Ich „piosenki” to z życia i mediów wzięte aktorskie etiudy, a złożony nich „spektakl” to wstrząsająca suita o wściekłości i rozpaczy.

Czkawka jest niekobieca. Cytat roku, kurwa. Czkawka jest niekobieca.

Zostaliście ostrzeżeni.


Fot. materiały zespołu


produkcja PPA: Michał Litwiniec, Filip Surowiak

Font Resize
Ustawienia kolorów