Siedem spektakli w Nurcie Off #41PPA

Komisja w składzie: Cezary Studniak – Dyrektor Artystyczny PPA, Paweł Krupski – Główny Producent PPA, Michał Litwiniec – członek Rady Artystycznej PPA,  Joanna Zabuska – Producentka Nurtu Off, zakwalifikowała do udziału w Konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Nurtu Off 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej następujące projekty:

Mury krzyczą albo Uliczna śpiewka, reż. Magda Drab
Modlitwy (tych, którzy się nie modlą), Małgorzata Wojciechowska i Maciej Zakrzewski
Biała szmata, reż. Magdalena Nykiel
Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki, Fundacja Pomysłodalnia
Kwadrat, reż. Ewa Kaim i Radosław Maciąg
Śmierć Człowieka-Wiewiórki, reż. Robert Traczyk
Najczęściej zadawane pytania. Rewia Drag Queen, Novy Ruch Teatr, reż. Piotr Soroka

Konkurs Off odbywa się po raz piętnasty, podczas każdej edycji PPA widzowie mogą obejrzeć od sześciu do dwunastu offowych przedstawień. Bilety na te spektakle kosztują złotówkę. Autorzy projektów otrzymują dofinansowanie i wsparcie produkcyjne, a najlepsze przedstawienie nagradzane jest statuetką Tukana Off i nagrodą w wysokości 10 tysięcy zł.

Podczas tegorocznej edycji w Jury Nurtu Off zasiądą: Agata Saraczyńska – dziennikarka, Filip Zawada – pisarz, muzyk, fotograf, Grzegorz Laszuk – reżyser – lider Komuny Warszawa, i Tomasz Leszczyński – aktor, muzyk.


Mury krzyczą albo Uliczna śpiewka

Napisy na ulicznych murach – emanacja skrajnych uczuć – często dowcipne, zaskakujące, błyskotliwe, stały się inspiracją do scenariusza. To historia dwóch bohaterów, których łączy gniew i frustracja, a nie umieją sobie z tym poradzić inaczej niż przelewając swoje uczucia na mury. Niejako współczesna opowieść o Kainie i Ablu, w której potrzeba akceptacji daje impuls bratobójczej zbrodni.

Występują: Rafał Derkacz i Albert Pyśk, który także komponuje muzykę do spektaklu, reżyseruje Magda Drab.  


Modlitwy (tych, którzy się nie modlą)

Bunt i niezgoda, walka o siebie, walka z bóstwem, a jednocześnie przemożna potrzeba odnalezienia i nazwania Boga – mało znany tekst Janusza Korczaka staje się kanwą offowego spektaklu. Małgorzata Wojciechowska i Maciej Zakrzewski (aktorka i muzyk, zdobywcy Tukana Off na 38. PPA za spektakl o internetowym hejcie) chcą nieco „odczarować” Korczaka, pamiętanego głównie jako autora książek dla dzieci, pioniera nowoczesnego wychowania i ofiarę Holokaustu. W poszukiwaniu formuły tej ceremonii czy scenicznej liturgii otrą się zapewne o świętokradztwo, ale ich poszukiwaniom towarzyszyć będzie określenie: ECCE HOMO.


Biała szmata

Muzyczno-taneczny spektakl, w którym rolę symbolu twórczości i odczuć głównego bohatera pełni białe płótno, rozdzierane, deptane i poniewierane. Opowieść o tym, jak zostaje się artystą i jaką cenę trzeba zapłacić za oryginalność w sztuce. W spektaklu wykorzystane będą fragmenty młodzieńczej autobiografii Marca Chagalla Moje życie.

Spektakl tworzą: Katarzyna Krzewińska, kompozytorka, instrumentaliści: Anna Rodak, Weronika Szlachetko, Grzegorz Piasecki i Dominik Maciążek, performerzy: Amelia Honsza, Nina Sławińska, Weronika Kwiatkowska, Ewa Tabaka, Kalina Zych, Agnieszka Ejsymont, Martyna Rak, Monika Kolbusz, Hanna Szymczak, Greta Pardyka, Ewelina Opłatkowska, Marta Stępień, Dominika Wesołowska, Zosia Wojciechowska, Jacek Gołdyka, Jan Nykiel, Michał Zborowski, choreograf i performer Jan Nykiel oraz reżyserka Magdalena Nykiel.

 


Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki

Starszy brat Józefa Piłsudskiego, postać nietuzinkowa, znany jest bardziej za granicą niż w kraju. Jego badania nad kulturą Ajnów należą do największych dokonań etnografii I poł. XX wieku. Jako członek rosyjskiej organizacji rewolucyjnej – Woli Ludu – miał zdobyć ładunek do bomby użytej w zamachu na cara. Karę śmierci zamieniono mu na 15 lat zsyłki; na Sachalinie poznał kulturę Ajnów i ożenił się z Ajnuską. W spektaklu wykorzystane będą zapisy fonograficzne, których dokonał na woskowych wałkach w 1903 roku na wyspie Hokkaido – około stu rozmów i śpiewów ludności tubylczej.

Projekt firmuje Fundacja Pomysłodalnia, na scenie zobaczymy aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni: Karolinę Merdę i Krzysztofa Wojciechowskiego.


Kwadrat

Dwóch młodych aktorów krakowskiego Starego Teatru – Stanisław Linowski i Łukasz Szczepanowski – w nieokreślonej, ale zamkniętej przestrzeni. Dwóch chłopców, skazanych na siebie nawzajem. Co dzieje się z ludźmi w miejscu, z którego nie ma wyjścia? Odarta z konkretu relacja, której tłem staje się niezrozumiała wojna, konfrontacja problemów młodych ludzi z bezpiecznej i sytej Europy z tymi, których codzienność doświadcza znacznie srożej.
Narracją spektaklu są piosenki z repertuaru Grubsona, Nosowskiej, Fisza, Waglewskiego i innych współczesnych polskich twórców.

Reżyseria i dramaturgia: Ewa Kaim i Radosław Maciąg, kierownik muzyczny: Dawid Sulej Rudnicki.


Śmierć Człowieka-Wiewiórki

Tekst Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk  w reżyserii Roberta Traczyka. Historia lewicowej, terrorystycznej Grupy Baader-Meinhof. Dlaczego mit rewolucjonisty okazuje się tak atrakcyjny dla popkultury? Opowiadana przy pomocy pacynek punk-opera, zrealizowana w postindustrialnej estetyce.

Występują: Mateusz Brodowski, Patrycja Bukowczan, Joanna Krawczyk i Michał Rybak. Scenografia: Marta Czujowska, muzyka: Dawid Dorożyński.


Najczęściej zadawane pytania. Rewia Drag Queen

Novy Ruch Teatr, najmłodsze dziecko na teatralnej mapie Wrocławia, przedstawia opowieść o środowisku drag queens i sztuce, którą się zajmują. W spektaklu wystąpią prawdziwe polskie drag queens: Papina McQueen, Filodendron Monstera, Twoja Stara, Ka Katharsis i aktor-tancerz Elloy Gallego Moreno. Osią akcji jest przygotowanie do rewii, motyw przeistaczania się w postać, zabawa konwencjami, stylami i gatunkami zakłada interakcję z publicznością.

Reżyseria: Piotr Soroka, dramaturgia: Agnieszka Charkot, choreografia: Agnieszka Dziewa, kostiumy i scenografia: Adam Królikowski, muzyka: Szymon Tomczyk.

Font Resize
Ustawienia kolorów