Mary Komasa: Disarm

miejsce: Piekarnia – Centrum Sztuk Performatywnych, ul. Księcia Witolda 62-70
data: 23 marca 2020, godz. 20:00
czas: ok. 65 minut bez przerwy
bilety: 40 zł
spektakl dla widzów 16+
dym

występują: Mary Komasa (głos, fortepian), Antoni Komasa-Łazarkiewicz (instrumenty elektroniczne) oraz Vinyl Quartet
wizualizacje: Luke Jascz, akustyk: Wojciech Trusewicz
produkcja PPA: Karolina Gonera

Mary Komasa jest w polskim show-biznesie bytem szczególnym. Płynie z głównym, popowym nurtem, korzystając się z kontraktu płytowego z fonograficznym gigantem, zachowując artystyczną niezależność, a nawet pozwalając sobie na obyczajową odwagę.

Śpiewa piosenki o sprawach dotyczących setek tysięcy dziewczyn i kobiet, a jednak odcina się od masowej popularności, i to odcina się radykalnie, bo rezygnuje ze śpiewania w ojczystym języku.

– „Disarm” to hołd oddany mojej generacji spadających gwiazd. Świadectwo przemiany, której doświadczyłam, oraz konsekwencji, z którymi musiałam się zmierzyć – mówi artystka. – Jest to zapis moich poszukiwań piękna i nadziei w coraz bardziej rozpadającym się świecie. Musiałam zdefiniować się na nowo. Teraz czuję się ponownie sobą.

W swoim drugim, znakomitym, przebojowym i wzruszającym albumie Mary połączyła klasyczną orkiestrę z elektroniką – i jest to połączenie naturalne, mądre i efektywne, dzięki któremu każda z piosenek brzmi nieco inaczej, pozostająć w konwencji słowno-muzycznego, wybitnie lirycznego monodramu.

Na żywo wokalistce towarzyszy kwartet smyczkowy i obsługujący elektronikę Antoni Komasa-Łazarkiewicz, uznany kompozytor muzyki filmowej, mąż, współpracownik i najlepszy przyjaciel, co jest optymistyczną puentą tego krótkiego anonsu: pozory (i strategie promocyjne) mylą, a sztuka nie zawsze wyrasta z rozpaczy i samotności.

marykomasa.net


Fot. Joanna Gałuszka dla Krakowskiego Biura Festiwalowego

Font Resize
Ustawienia kolorów