Koncert Finałowy: CO TO ZA DOM!

Miejsce: Duża Scena TM Capitol
Data: 23 marca 16:00, 20:00
Kup bilet online
Część I: finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki
Część II: CO TO ZA DOM!

Część I
Finaliści Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki
Prowadzi Roman Gancarczyk
Muzycy:
Marcin Partyka – aranżacje, kierownictwo muzyczne, piano, klawisze, Jerzy Małek – trąbka, Tomasz Pfeiffer – gitary, Rafał Grząka – akordeon, Paweł Puszczało – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja
Występują:
Beata Banasik – wokalistka, laureatka wielu konkursów piosenki; w II etapie zaśpiewała „Dziwny jest ten świat” Niemena i „Youkali” Rogera Fernaya z muzyką Kurta Weilla.

Wojciech Dereń – aktor Cloud Theatre i Teatru Neon z Wrocławia. W II etapie zaśpiewał „Jednego serca” Niemena z tekstem Adama Asnyka i „Redemption Song” Boba Marleya.

Emilia Kudra, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza i Teatru V6 w Łodzi. Zaśpiewała „Zośkę wariatkę” z muzyką Piotra Hertla do słów Juliana Tuwima i „Piosenkę starych kochanków” Jacques’a Brela w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego.

Stanisław Linowski, student Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W II etapie zaśpiewał „Trwogę” Zbigniewa Wodeckiego z tekstem Jana Wołka i „mpaKOmpaBIEmpaTa” Lao Che.

Marcel Sabat – aktor filmowy i teatralny, projektant mody; w II etapie zaśpiewał „Tous les mêmes” („Wszyscy tacy sami”), utwór napisany i skomponowany przez belgijskiego artystę Stromae, przetłumaczony przez Zdzisława Pruskiego, „Gdyby wódkę pić sam człowiek mógł” Włodzimierza Wysockiego w tłumaczeniu Marleny Zimnej i „Ring of Fire” Johnny’ego Casha.

Małgorzata Walenda studiuje w Akademii Sztuk Teatralnych. W II etapie medley „Do kogo idziesz”/„Ogień” (tekst: Bogdan Loebl, muzyka: Tadeusz Nalepa) i „Oczko” z tekstem i muzyką Natalii Grosiak.

Kinga Zygmunt studiuje we Wrocławiu na wydziale aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych. W II etapie „Brzoskwinie”, wiersz Felicji Kruszewskiej z muzyką Karola Dondy, oraz kompilację dwóch tekstów Jeremiego Przybory, „Rzuć chuć” i „S.O.S”.

Foto: T. Walkow ©PPA

Część II
CO TO ZA DOM!
Reżyseria: Ewa Kaim
Dramaturgia: Włodzimierz Szturc i Ewa Kaim
Scenografia, światło, kostiumy: Mirek Kaczmarek
Muzyka i aranżacja: Dawid Sulej Rudnicki
Asystent reżysera: Ewa Rucińska
Asystent scenografa: Krystian SzymczakWystępują: Aleksandra Adamska, Weronika Kowalska, Katarzyna Nosowska, Ewelina Przybyła, Roman Gancarczyk, Krzysztof Globisz, Jerzy TrelaZespół: Dawid Sulej Rudnicki (fortepian, trąbka), Grzegorz Bąk (bas), Michał Peiker (perkusja), Marcin Konieczkowicz (saksofony), Marcin Stefaniak (saksofony), Szymon Kamykowski (saksofony), Mariusz Stępień (saksofony, klarnet), Dominik Bieńczycki (skrzypce, gitara), Beata Wołczyk (I skrzypce), Marcelina Grodzicka-Myślak (altówka), Kinga Chudzikowska (wiolonczela), Paulina Mastyło-Fałkiewicz (II skrzypce)

Piosenka może być wierszem, kazaniem i programem publicystycznym, poręcznym medium lirycznych stanów duszy autora i wykonawcy, zwierciadłem, w którym odbija się świat. Melodią i słowem – metaforycznie lub wprost – można opisać zmiany społeczne, polityczne, ekonomiczne, obyczajowe i kulturowe. Piosenką można zachwycić, zdenerwować i uczyć.

Dziś wieczorem posłuchamy polskich przebojów i wierszy. Niektóre z nich były soundtrackiem naszego dzieciństwa i czasu dojrzewania. Na niektóre byliśmy albo zbyt dorośli, albo zbyt młodzi. Patetyczne pieśni protestu i kameralne spowiedzi. Historie o niesprawiedliwości wielkiego świata i niewygodach naszego kraju. Opowieści o nienawiści, niewierze, ale też o prośbach o wolność i miłość.

Każda z trzech odsłon koncertu będzie miała swój temat przewodni.
Kim są dziś artyści, wewnętrzni emigranci, niebieskie ptaki, którym odebrano skrzydła? Co poszło z tym światem nie tak i kogo winić za to, że nie udało się go sprawiedliwie urządzić? I na koniec: czy jest cień szansy na to, by było lepiej? Czy dobro w ludzkich sercach to już tylko sen?


Foto: T. Walkow ©PPA

Koncert Finałowy grany jest dwa razy, o godz. 16 i o godz. 20. Za każdym razem składa się z dwóch części: występów finalistów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki i spektaklu muzycznego w reż. Ewy Kaim pt. CO TO ZA DOM!

Zmienia się tylko kolejność:

  • o godz. 16 najpierw występują finaliści, śpiewający po dwie piosenki, potem 15-minutowa przerwa i CO TO ZA DOM!
  • o godz. 20 widzowie oglądają najpierw CO TO ZA DOM!, po kwadransie przerwy – finalistów, którzy tym razem śpiewają po jednej piosence, a po ich prezentacji – wręczenie nagród festiwalu.

Jurorzy konkursu interpretacji – w tym roku są to: Maja Kleszcz, Agnieszka Szydłowska, Jan Nowicki, Jacek Ostaszewski i Cezary Studniak – oceniają występy finalistów podczas koncertu o godz. 16, po czym udają się na obrady, tak by od razu po drugim koncercie finałowym można było ogłosić werdykt.