Jorgos Skolias & Piotr Rachoń

A więc jest, nareszcie: fonograficzna pointa wieloletniej koncertowej współpracy wybitnych artystów improwizujących i koncertowa premiera płyty, z której, zgodnie z duchem tej współpracy, nie usłyszymy dziś ani jednego dźwięku.

BILETY

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Klub Festiwalowy
data: 25 marca, godz. 22:00
czas: ok. 1,5 godz. bez przerwy
bilety: 10 zł

po koncercie: DJ Filip na bosaka

szef artystyczny klubu festiwalowego: Michał Litwiniec

Album nosi bowiem tytuł „Free” i jest to słowo, które, jak żadne inne, oddaje charakter muzyki Skoliasa i Rachonia – wolnej i nieprzewidywalnej.

Okoliczności powstania tego nagrania mają w sobie coś z poezji. Wyobraźmy sobie przestronne, wypełnione światłem wnętrze studia położonego w sercu gór, z widokiem na stok i las. I artystów, którzy wchodzą do tego studia – wyposażonego we wspaniały fortepian i najczulsze mikrofony – bez przygotowanych wcześniej kompozycji, bez szkiców i planów.

Kilkadziesiąt minut całkowicie otwartej improwizacji. Jorgos Skolias śpiewający w różnych – istniejących i nieistniejących – językach, bawiący się wyrazami, stosujący wymyślne techniki wokalne lub po prostu śpiewający najszczerzej, z serca, jak dziecko. Piotr Rachoń – szaman fortepianu, mistrz nastroju i groove’u – słucha, szuka, podpowiada, prowadzi, podąża. Muzyka bez kierunku i bez przystani, wolna jak fala na morzu. Nie można jej powtórzyć, bo nie po to powstała, żeby ją powtarzać.

Jeśli szukacie tajemnicy sztuki i ciekawi jesteście, jak wygląda akt tworzenia tu i teraz, ten wieczór będzie dla was samą radością.

Fot. archiwum artystów