Gooral

miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Klub Festiwalowy, ul. Piłsudskiego 67
data: 29 marca 2020, godz. 21:00
bilety: 10 zł

Schowany pod burzą jasnych loków Gooral, czyli Mateusz Górny, jest didżejem i producentem, a jego muzyka to – najprościej mówiąc – mieszanka światowego electro z rodzimym góralskim folkiem. 

Pochodzący z Bielska-Białej Gooral zaczynał jako instruktor narciarski, a potem studiował fizykę. Muzyką zajął się najpierw solowo (w 2003 r. zadebiutował remiksem „Whole Lotta Love” Led Zeppelin), a później już w kolektywie.

– Bardzo chciałem wymyślić coś nowego. To był czas popularności „Buddha Baru” i „Karma Collection”, gdy producenci z Zachodu jeździli do Tybetu i tworzyli zafascynowani tamtejszą kulturą – opowiedział w jednym z wywiadów udzielonych za (wczesnego) młodu. – Bardzo mi się to podobało. Zarazem zdałem sobie sprawę, że sam mam góry pod nosem, widzę je co rano. Przypomniałem sobie też o kumplu, który w stroju góralskim popylał na zajęcia, gdy ja byłem mieszkającym w bloku kilkulatkiem. Zapytałem, czy by nie chciał spróbować współpracy. Po namowach powiedział, że spoko. Zrobiliśmy wtedy z Maciejem „Kamerem” Szymonowiczem skład Psio Crew.

Solowa kariera Goorala, niezmiennie przywiązanego do rodzimego folkloru (oraz do współpracowników, którym, pomimo zmiany scenicznego szyldu, pozostał wierny), wystartowała w 2012 r. wraz z wydaniem pierwszej płyty „Etno Elektro”, z której pochodzi gigahit „Karczmareczka” (grubo ponad 6 milionów odsłon na You Tube). Od spektakularnego debiutu zagrał setki koncertów klubowych, wystąpił na Festiwalach Przystanek Woodstock, Open’er, Exit, Sziget, Colours of Ostrawa, Orange, Coke, i Audioriver, dzielił scenę z legendarnym Mazowszem, pojechał do Japonii, Kanady, Azerbejdżanu i większości krajów europejskich.

gooral.net

Zobacz artystę na FB tu i tu


Fot. Damian Jędrzejewski, materiały artysty


produkcja PPA: Michał Litwiniec, Filip Surowiak

Font Resize
Ustawienia kolorów