Gender Unplugged

Miejsce: Wrocławski Teatr Współczesny, Scena na Strychu
Data: 19 marca 18:00, 21:00
Bilety wyprzedane
Reżyseria: Natalia Orkisz
Dramaturgia: Martyna Wawrzyniak, Patrycja Kowańska
Scenografia: Stefania Jabłońska
Kostiumy: Barbara Natalia Ferlak
Muzyka: Mikołaj Szatko
Obsada: Grażyna Sobocińska, Weronika Łukaszewska, Dominika Handzlik, Bartłomiej Kwiatkowski

Czy kiedykolwiek chciałeś/chciałaś założyć swój własny zespół? Marzyłaś/marzyłeś o siostrzanej/braterskiej grupie, z którą podbijesz offową scenę? Nie odnajdujesz się w klasycznym układzie, gdzie laska śpiewa, a chłopak ogarnia merytorykę? Dziwisz się, dlaczego dziewczyna grająca na basie lub perkusji jest wciąż traktowana jak egzotyczny gatunek ptaka? Czy krew mrozi ci się w żyłach, kiedy słyszysz, że angielska publikacja z 1722 roku twierdziła, że obój jest nadto męski, w ustach niewiasty wygląda nieprzyzwoicie? Jesteś facetem i kochasz grać na harfie, lutni i cytrze, a wieczorami urządzać dla przyjaciół koncerty fortepianowe w salonie twojej matki?

W takim razie dobrze trafiłaś/trafiłeś. W „Gender Unplugged” chcemy urządzić prawdziwe jam session w poszukiwaniu pierwiastka X – siostrzanych wibracji, które ukrywają się gdzieś pod stertą wykluczeń.

Czy dzieje twórczości muzycznej to domena wybitnie męska, a kobiety pojawiają się w nich wyłącznie w rolach pomocniczych? Jako żony – wyrozumiałe dla ambicji męża, bądź wykazujące brak zrozumienia dla ich geniuszu, wyidealizowane kochanki i niekonwencjonalne muzy, tajemnicze mecenaski oraz obiekty pozamałżeńskich westchnień. Czy dlatego słownik Google nie zna słowa kompozytorka?

Damenkapelle
Działamy już od początku XIX wieku. Międzynarodową popularność zdobyliśmy jako 60-osobowa orkiestra wiedeńska założona i kierowana przez Josephine Amman Weinlich; mężczyźni grali w niej jedynie na kontrabasach i instrumentach dętych. G. B. Shaw, któremu w 1885 roku nadarzyła się okazja do wysłuchania nas podczas gościnnych występów w Londynie, nie tylko zdobył się na wyrazy uznania dla uroczego zespołu i efektownego dekoltu naszej dyrygentki, ale przede wszystkim stwierdził, że muzycznie przewyższamy podobną pod względem repertuaru orkiestrę Eduarda Straussa.
W 2018 roku DAMENKAPELLE to zespół realizatorski spektaklu „Gender Unplugged”. W jego skład wchodzi reżyserka (także wiolonczelistka!), dwie dramaturżki, dj, scenografka, kostiumografka, dwie aktorki i dwóch aktorów, którym nie są obojętne losy świata, historia muzyki i liczba producentek zapraszanych na festiwale.


 Fot. materiały zespołu

Foto: T. Walkow ©PPA