A Filetta

Miejsce: Synagoga pod Białym Bocianem
Data: 17 marca 20:30
Czas: 70 minut
Kup bilet online

Występują: Jean-Claude Acquaviva (kompozytor), François Aragni, Petr’Antò Casta, Paul Giansily, Stéphane Serra, Maxime Vuillamier

Zespół A Filetta (nazwa zespołu odnosi się do korsykańskiego gatunku paproci) istnieje już 40 lat. Ulega modyfikacjom personalnym (obecnie występuje w nim tylko dwóch śpiewaków z oryginalnego składu), ale jego istota pozostaje niezmienna. Pragnieniem Michela Frassatiego, założyciela zespołu, było zachowanie i popularyzacja tradycyjnej muzyki z wyspy, administracyjnie będącej co prawda częścią Francji, ale od stuleci pielęgnującej swoją kulturową odrębność. Z naciskiem – co pokazała przyszłość grupy – na popularyzację, a to oznaczało otwartość na wszystko, co w mniej lub bardziej dosłowny sposób koresponduje z tradycyjnymi, polifonicznymi pieśniami z Korsyki.

Repertuar zespołu jest dziś szeroki, obejmuje zarówno źródłowy kanon (czyli kunsztowne, choć śpiewane jakby od niechcenia, naturalnymi głosami pieśni, których autorstwo ginie w pomroce dziejów), muzykę świecką i sakralną, jak i liczne kooperacje, a to z kompozytorami muzyki filmowej, a to z improwizującymi jazzmanami.

Korsykańscy wokaliści zjeździli niemal cały świat, nagrywają płyty dla najważniejszych wydawców (ECM, Harmonia Mundi), stale poszerzają muzyczne horyzonty.

Ich najnowszy album nosi tytuł „Castelli”. Ten tytuł jest metaforyczny. A więc: zamki z kamienia. Ale też: zamki na piasku, zamki z kart… Słychać w tych pieśniach mądrość i melancholię. Jak w wierszu Borgesa: „Wiem, że straciłem tyle, iż trudno by zliczyć te wszystkie utraty; teraz są czymś, co jest moje.”
Fot. Didier Daarwin AKA Design

Foto: Ł. Giza ©PPA
Font Resize
Ustawienia kolorów