Can I be Whitney?

Miejsce: Wrocławski Teatr Współczesny, Scena na Strychu
Data: 17 marca 18:00, 21:00
Czas: ok. 60 minut bez przerwy
Bilety wyprzedane

Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Tomasz Szczepanek, przygotowanie wokalne, przygotowanie materiałów muzycznych: Marcin Steczkowski, przygotowanie wokalne: Agata Wrońska, wideo: Natan Berkowicz, konsultacje artystyczne: Ramona Nagabczyńska, akompaniament: Paulina Atmańska

Tomasz Szczepanek nie umie śpiewać. Nie trafia w dźwięki, ma słabo postawiony głos, niedoskonałą dykcję i pewnie kilka innych problemów, o których jeszcze nie wie. Odkąd pamięta, zawsze chciał śpiewać… np. jak Whitney Houston. Piosenkarka, określana przez krytyków jako „The Voice”, od lat stanowi niedościgły wzór dla wokalistów na całym świecie. Czy biały mężczyzna z Ostrołęki może nauczyć się śpiewać jak czarnoskóra kobieta z New Jersey? Odpowiedzią na to pytanie będzie projekt „Can I be Whitney?”. Tomasz Szczepanek przez trzy miesiące przejdzie trening wokalny, który zostanie zarejestrowany w formie dokumentu. Zarówno film, jak i rezultat nauki śpiewania, będzie można zobaczyć i usłyszeć na 39. PPA.

Oczywiście w całym projekcie chodzi o coś jeszcze. Podobno Whitney Houston w trudnych chwilach zwykła mawiać do siebie i innych „Can I be me?”. Naciski ze strony producentów podtrzymywane przez oczekiwania publiczności skłoniły ją do stworzenia persony, jaką znamy ze sceny i ekranu: doskonałej pod każdym względem wokalistki i aktorki. Jednak, jak czas pokazał, był to zaledwie fragment jej barwnej, wieloaspektowej osobowości.

Każdy z nas spełnia czyjeś oczekiwania, a jednocześnie chce być sobą – cokolwiek znaczy „być sobą”. O tym także będzie ten projekt.


Tomasz Szczepanek
Reżyser teatralny, absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, drag performer, współtwórca warszawskiej sceny queer.

Marcin Steczkowski
Multiinstrumentalista, pedagog i trener biznesu. Uczył się w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie. Ukończył Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Lutnictwa Artystycznego i Wydziale Wokalno-Aktorskim.

Agata Wrońska
Pedagożka wokalna, terapeutka głosu, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Warszawie, 3-letniego studia piosenki oraz II stopnia Szkoły Muzycznej na wydziale Wokalno-Aktorskim.

Natan Berkowicz
Operator, artysta video. Studiuje produkcję filmową w Państwowej Wyższej Szkole Filmu, Telewizji i Teatru w Łodzi.

Ramona Nagabczyńska
Tancerka i choreografka pracująca w Polsce i za granicą. Jako tancerka wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach Europy.


Strona projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/Can-I-be-Whitney-140661213288897/Foto: Ł. Giza ©PPA