BRAKH, czyli żenująca historia Bardzo Miłego Gościa, który pewnej mroźnej zimy wyszedł z matki i do dzisiaj nie powrócił

Miejsce: Wrocławski Teatr Współczesny, Scena na Strychu
Data: 18 marca 18:00, 21:00
Czas: ok. 60 minut bez przerwy
Bilety wyprzedane
Dym papierosowy
Stroboskop

Realizacja
Łukasz Pawłowski, Jolanta Łobacz i Michał Heluszka
oraz jako Narrator (głos z offu): Mariusz Szczygieł (gościnnie)

Wyobraźmy sobie opowieść o ciężkich czasach. O naprawdę ciężkich czasach. Takich jak teraz na przykład. I w tej opowieści wyobraźmy sobie bohatera, który pomimo lęków i słabości stawia czoła wszystkim przeciwnościom, które pojawiają się na jego drodze. Wyobraźmy sobie jego zmagania z codziennymi „niemożliwościami” finansowymi, życiowymi, uczuciowymi i z brakiem ubezpieczenia… oraz ze społeczeństwem, które nie wybacza słabości. Wyobraźmy sobie bohatera, który mimo swoich osobistych kłopotów zawsze staje w obronie jeszcze słabszych, jeszcze mniej ogarniętych życiowo i wszystko to robi nie dla poklasku, ale z wewnętrznej potrzeby, z mocnego poczucia człowieczeństwa. Ale wspaniały, bojowo nastawiony, bohater, prawda?

To ta historia będzie o kimś zupełnie innym.

Historia, którą chcemy opowiedzieć, wzięła sobie za bohatera Bardzo Miłego Gościa, który z jakichś powodów uznał, że wszelka aktywność jest w życiu niewskazana. Wedle jego wiedzy wszelka akcja budzi natychmiastową reakcję, a reakcja z kolei budzi w naszym bohaterze strach, który wg Bardzo Miłego Gościa, jest uczuciem, nie wartym tym odczuwania. W tak trudnych okolicznościach przyrody Bardzo Miły Gość decyduje się na jedyne sensowne rozwiązanie – nie opuszczanie własnego łóżka.

Sytuacja, w której spotykamy Bardzo Miłego Gościa, jest dla niego chwilą bardzo traumatyczną. Po wielu latach swojej pościelowej emigracji, nagle zostaje eksmitowany z własnego snu.

Łukasz Pawłowski
Aktor, reżyser, dramatopisarz, autor piosenek. Kilkukrotnie nagradzany jako aktor – m.in.: Grand Prix w 2015 roku i Pierwsza Nagroda w roku 2013 na Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie oraz Nagroda Główna w 2015 roku na Koszalińskich Ogólnopolskich Dniach Monodramu. Nagradzany i wyróżniany jako dramatopisarz – 2014 Główna Nagroda na XXII Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra w Toruniu dla spektaklu pt. „Uczta” w reż. W. Wińskiego. W latach 2009, 2011, 2013 jego sztuki były wybierane do tzw. trzydziestki najlepszych w danym roku polskich tekstów przez jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W 2008 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym „Lustro. Obraz. Iluzja.” w Łodzi. Jako tekściarz współpracował z Krzysztofem Kiliańskim (trzy piosenki na płycie „Powrót”) i zespołem Snowman (dwie piosenki na płycie „Gwiazdozbiór”).

Michał Heluszka
Muzyczny samorodek, założyciel wielu eksperymentalnych projektów muzycznych, sięgających od punk rocka, przez ambientową elektronikę po awangardowy rap. Początki twórczości muzyczno wokalnej datować można na rok 2006, nieco wcześniej również rozpoczął działalność na polu krótkich form poetyckich. Dwie wystawy indywidualne w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki (Rawicz, Wrocław), półfinał poetyckiego konkursu “Połów 2015” i odczyt w Kołobrzegu, to najważniejsze osiągnięcia artystyczne, nie licząc wielu koncertów pod różnymi szyldami i w różnej stylistyce muzycznej. Od niedawna członek nieformalnej warszawskiej grupy Other Vision Rec.

Jolanta Łobacz
Scenografka, kostiumolożka. Pracowała m.in. z reżyserami: Piotrem Kruszczyńskim, Januszem Józefowiczem, Arturem Tyszkiewiczem, Pawłem Szkotakiem.


Fot. materiały zespołu

bdr

Foto: Ł. Giza ©PPA