16 psów. Rzecz o treserce zwierząt. Koncert na fortepian, śpiewaczkę, piosenkarkę i elektronikę

Miejsce: Teatr Muzyczny Capitol, Scena Ciśnień
Data: 22 marca 18:00, 21:00
Czas: ok. 60 minut bez przerwy
Bilety wyprzedane

Reżyseria i scenografia: Kamila Siwińska, tekst, muzyka i śpiew: Joanna Szumacher, pianistka i aktorka: Małgorzata Walentynowicz, śpiewaczka i aktorka: Aleksandra Klimczak, kostiumy: Tomasz Armada, kompozytor: Krzysztof Wołek

Spektakl inspirowany prawdziwą historią Ewy O., która prowadziła nielegalny hotel dla zwierząt i kilka lat temu została skazana za znęcanie się nad szesnastoma psami.
Zwierząt było jednak więcej.
Fretki, koty, szczury, psy i królik trzymane były na 48 metrach kwadratowych. Żyły we własnych odchodach. Część zwierząt trzymana była w szafce na buty, bez możliwości wyjścia, inne były poranione, ze złamaniami łap, a nawet zanikiem kości.W poszukiwaniu jedności z naturą dopiero od pytania o ból zaczyna się poczucie wspólnoty między gatunkami. Cierpienie jest tą granicą, za którą nie ma już nic, to ono wyznacza sens współistnienia. Ból jako doznanie elementarne i budujące wspólnotę całej natury wraz z ludzkością jest swoistym gwarantem jedności świata.
Ta myśl staje się punktem wyjścia do zderzenia różnych gatunków muzycznych: muzyki poważnej, opery współczesnej, muzyki elektronicznej z nawiązaniami do pop – tak, by warstwa dźwiękowa spektaklu stanowiła sferyczny obraz postaci jako części wielkiego świata stworzeń.Kamila Siwińska
Wyreżyserowała między innymi spektakl „Nici” na podstawie prozy Stanisława Lema w ramach festiwalu Musica Polonica Nova w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Joanna Szumacher
Kurator sztuki, artystka audiowizualna, piosenkarka i kompozytorka. Współautorka płyty „Kopyta Zła” wydanej przez wytwórnię Requiem Records.
Małgorzata Walentynowicz
Działalność koncertowa pianistki skupia się wokół wykonawstwa muzyki najnowszej. Koncertuje solo, z orkiestrami oraz z zespołami kameralnymi. Często wykonuje utwory wykorzystujące elektronikę, samplery i multimedia, jak również kompozycje z elementami teatru muzycznego i sztuki perfomance.
www.mwalentynowicz.com
Aleksandra Klimczak
Współpracuje z reżyserami i kompozytorami młodego pokolenia. Poszukuje niestandardowej drogi egzystencji śpiewaczki operowej. Występuje w nowatorskich projektach, łączących operę z teatrem dramatycznym.
aleksandraklimczak.pl
Zdjęcia: Dorota Walentynowicz (1), Joanna Szumacher (2), Kamila Siwińska (zdjęcie w tle, 3, 4)
Projekt graficzny: Joanna Szumacher

Foto: T. Walkow ©PPA