38 PPA

  SHEFITA

  TEATR MUZYCZNY CAPITOL, SCENA CIŚNIEŃ, UL. PIŁSUDSKIEGO 67

  CZAS 75 MIN BEZ PRZERWY

  WYSTĘPUJĄ:
  SHEFITA (ŚPIEW)
  YANIV TAICHMAN (OUD)
  MAYU SHVIRO (WIOLONCZELA)
  ZIV GRINBERG (KONTRABAS)
  IGOR LIPOVETSKY (KEYBOARD I SYNTEZATORY)
  NUR BAR-GOREN I IDIT DVIR (PERKUSJA)

  FOT. KOBIE FLASHMAN, SIGAL SABAN HADAS, BURGHARD MANHOFER, EILONA GIVONA

  Shefita śpiewa po angielsku, ale z mocnym (udawanym?) wschodnioeuropejskim akcentem, złote przeboje ubiera w arabskie ornamenty, topi je w bliskowschodnich melizmatach i instrumentalnej oprawie piosenek Umm Kulthum i Ofry Hazy. Gdyby była architektem, ozdobiłaby pewnie meczet Al-Aksa neonami z Times Square, a gdyby szefem kuchni – doprowadziłaby śródziemnomorską kuchnię fusion do granic smaku.

  Pierwsze kroki w międzynarodowym show-bizie stawia odważnie i z namysłem, tak, jak się to powinno robić w czasach agresywnych social-mediów, gdy nie ma czasu na długi rozbieg, bo w kolejce do popularności stoją tysiące potencjalnych celebrities.

  Dzięki talentowi i urodzie miała nieco łatwiej niż większość młodych Izraelczyków, których z życia na dwa lata wyrywa obowiązkowy pobór do wojska – swoje odsłużyła, śpiewając w zespole reprezentacyjnym lotnictwa, skąd trafiła prosto do konserwatorium w Jerozolimie, a stamtąd na klubową scenę Tel Awiwu, miasta, które, jak Nowy Jork, Londyn i Wrocław, nigdy nie zasypia.

  Swój kurs obrała w dniu premiery teledysku „Karma Police”, zrealizowanego za pieniądze z internetowej zbiórki wśród fanów. Wystarczyło, żeby kupić kostiumy, wynająć stary, konny powóz i opłacić ekipę, filmującą przejazd zespołu przez południową, tę mniej nowoczesną, a więc bardziej malowniczą, dzielnicę Tel Awiwu. Wersja przeboju Radiohead spodobała się (1,5 miliona wyświetleń na youtube), ale też wywołała kontrowersje, bo wielu w zgrabnym, wielordzennym pastiszu zobaczyło coś więcej niż niewinną żonglerkę konwencjami zaczerpniętymi z różnych, nie zawsze przyjaznych sobie kultur.

  PRODUKCJA PPA: MARTA DZWONKOWSKA

  FOTO ŁUKASZ GIZA / PPA