Piesni_czarownic_38PPA_fot_slawek_przerwa-7083

  PIEŚNI CZAROWNICY

  IMPART, SALA KAMERALNA
  CZAS 60 MIN BEZ PRZERWY

  IDEA PROJEKTU: EWA ŁOWŻYŁ

  SŁOWA: MALINA PRZEŚLUGA-DELIMATA
  KOMPOZYCJA: ZBYSZEK ŁOWŻYŁ, PATRYK LICHOTA, MALWINA PASZEK
  KOSTIUMY: FAUSTYNA ANDRZEJAK
  PRZYGOTOWANIE CHÓRU: JOANNA SYKULSKA
  REALIZACJA DŹWIĘKU: RADEK BARCZAK, TOMEK WRÓBLEWSKI
  GRAFIKA: ALICJA BIAŁA

  WYKONAWCY
  PERKUSJA: MIESZKO ŁOWŻYŁ
  LIVE ELECTRONICS: PATRYK LICHOTA
  HARFA STALOWA: IDA ŁOWŻYŁ
  ŚPIEW: DOROTA BONK-HAMMERMEISTER, HALSZKA BOBKIEWICZ, ANIA BRACHACZEK, ANNA DULNY-LESZCZYŃSKA, EWA DYMEK, KAROLINA GÓRSKA, HANNA GÓRNICKA-HOLECZEK, KAROLA JANKOWIAK, KAMILA KACZMAREK, KORNELIA KONDRACKA, DOROTA KURKOWICZ, IDA ŁOWŻYŁ, EWA ŁOWŻYŁ, MONIKA MARCZAK, ANKA PŁOŃSKA, MAGDALENA SAMBOR REICHARDT, MARTA RUTKOWSKA, MARTA SEKOWSKA-KULIŃSKA, JOANNA SIERADZKA, KATARZYNA SMORAG, ALEKSANDRA SOŁTYSIAK- ŁUCZAK, HELENA URBAN, ANNA ZDEBSKA
  GŁOS Z OFFU:  WANDA WASILEWSKA

  Chór Czarownic składa się z kilkunastu śpiewających kobiet i instrumentalistów wykonujących muzykę na żywo. Chórzystki oprócz tradycyjnego śpiewu białego grają na oryginalnych instrumentach, skandują, krzyczą, szepczą i rzucają klątwy.
  Muzycy i kompozytorzy zadbali o awangardowe brzmienie, chwilami przypominające black metal, innym razem ludowe ballady.

  Jeden z utworów Chóru, „Twoja władza”, stał się nieformalnym hymnem podczas tegorocznych „czarnych protestów” w Poznaniu, śpiewała go wielokrotnie kilkutysięczna manifestacja zgromadzona w centrum miasta.
  Teksty wyśpiewane przez chórzystki są drapieżne, pełne ognia i bólu, ale i refleksyjne, autoironiczne, z dużą dozą sarkazmu. To pieśni o codziennym zmaganiu się z życiem, swoim ciałem, oczekiwaniami społeczeństwa, autoopresją i przemocą związaną z patriarchalnym modelem życia.
  To pełna szczerości opowieść o współczesnym społeczeństwie. Nie ma w niej podziału na ofiary i katów, nie ma prostej psychologii – są uniwersalne historie opowiadane z punktu widzenia kobiety (która może być i ofiarą władzy, i destrukcyjną harpią/.
  Spektakl to kolekcja pieśni, które zapadają w pamięć niczym popowe przeboje, można je nucić jeszcze wiele godzin po zakończeniu widowiska – widzowie znajdą słowa w śpiewniku, który otrzymają przed spektaklem.

  Chór składa się z ok. 20 kobiet, różniących się co do zawodów, wieku, wykształcenia, stylu życia i poglądów politycznych. Muzycy to doświadczeni awangardziści, mający na koncie realizacje teatralne. Literatka – Malina Prześluga-Delimata to wschodząca gwiazda teatralna, kierownik literacka Teatru Animacji z Poznania. Ewa Łowżył,  artystka wizualna i inicjatorka projektu,  jest pomysłodawczynią postawienia pomnika pierwszej w Polsce kobiety spalonej na stosie (na poznańskim Chwaliszewie, tuż obok Ostrowa Tumskiego w 1511 roku).

  PRODUKCJA PPA JOANNA ZABUSKA

  FOTO SŁAWEK PRZERWA / PPA