38 PPA

  PANEL DYSKUSYJNY „SIŁA PIOSENKI”

  TEATR MUZYCZNY CAPITOL, DUŻA SCENA, UL. PIŁSUDSKIEGO 67

  Dyskusję poprowadzi Katarzyna Janowska, spierać się i rozmawiać będą: Agnieszka Glińska, Maria Peszek, Zbigniew Hołdys, Tomek Lipiński, Mirosław Kocur, Bisz i  Konrad Imiela (a śpiewać: Tomek Lipiński, Maria Peszek, Bisz, Sambor Dudziński, Konrad Imiela, Cezi Studniak i Justyna Antoniak oraz Chór Akademii Muzycznej pod kierunkiem Agnieszki Franków-Żelazny)

  Po co nam piosenka? Po co człowiekowi ta forma ekspresji artystycznej? Historia kultury wielokrotnie udowodniła nam, że piosenka może przyczyniać się do zmian społecznych, politycznych, obyczajowych. Czy przekaz śpiewany ma większą siłę od pisanego czy mówionego? Dlaczego? Temat jest frapujący i warto się przyjrzeć tym legendarnym piosenkom i pieśniom porywającym do zmian w skali makro i mikro. „Mury”, „Je t’aime, moi non plus” Gainsbourga, „Blowin’ in the wind” Dylana to ledwie kilka z wielu utworów, które niosą w sobie coś więcej niż tylko fajną melodię i chwytliwy refren.

  Piosenka to nie tylko poręczne medium lirycznych stanów duszy autora i wykonawcy, ale także zwierciadło, w którym odbija się świat; melodią i słowem –  mniej lub bardziej metaforycznym – można opisać zmiany społeczne, polityczne, ekonomiczne, obyczajowe i kulturowe, piosenką można zachwycić, zdenerwować i nauczać. A w związku z tym, że piosenka może być i wierszem, i kazaniem, i programem publicystycznym, może też być przedmiotem dyskusji.

  Temat jest szeroki i w jednym odcinku się go nie da zamknąć, zatem należy tegoroczny panel potraktować jako część pierwszą nowego cyklu na PPA.

  FOTO ŁUKASZ GIZA / PPA


  PRODUKCJA PPA: ANNA PYTLOK