IMG_4520

  MAJA KLESZCZ & KWARTET PROWINCJONALNY DUDZIE-GRACZOWI

  TEATR MUZYCZNY CAPITOL, SCENA CIŚNIEŃ, UL. PIŁSUDSKIEGO 67
  CZAS OK. 90 MIN BEZ PRZERWY

  MUZYKA: MAJA KLESZCZ
  SŁOWA PIOSENEK: AGATA DUDA-GRACZ
  WYSTĘPUJĄ: MAJA KLESZCZ, WOJCIECH KRZAK, MARTA MAŚLANKA, BART PAŁYGA

  FOT. ARCHIWUM ZESPOŁU

  Maja Kleszcz skomponowała oryginalne piosenki do tekstów Agaty Dudy-Gracz, zainspirowanych obrazami ojca reżyserki, Jerzego Dudy-Gracza. „Każdy utwór to wyprawa do wnętrza kolejnego obrazu, to kolejna narracja, kolejna emocja opisana słowami i muzyką” – zapowiadają autorki repertuaru.
  Wokalistce będzie towarzyszyć Kwartet Prowincjonalny. Zespół  wykonuje muzykę na instrumentach tradycyjnych, zrekonstruowanych według pisanych i rysowanych świadectw z nieistniejącego już świata: suce biłgorajskiej, cymbałach, barabanie, fideli.  Piosenki spółki Kleszcz & Duda-Gracz nie nawiązują bezpośrednio do muzyki ludowej, choć zostały wymyślone tak, by brzmieć, jak brzmiałby wyimaginowany świat obrazów Jerzego Dudy-Gracza: uwielbiającego  polską prowincję i to, co w Polsce koślawe.
  To artystka obdarowana przez los niezwykłym głosem, szorstkim i łagodnym jednocześnie, a do tego nieposkromioną wyobraźnią, pracującą regularnie i nie czekającą na zrywy natchnienia, które, owszem, przychodzi, ale tylko do tych świetnie na owo spotkanie przygotowanych. Dwa lata temu na PPA premierę miał „Eremita”, jak pamiętamy, całkowicie pozbawiony piosenek; w tym roku będzie mniej awangardowo, choć nie spodziewać się niespodzianki byłoby mocno nierozważnie.

  PRODUKCJA PPA: KAROLINA GONERA