38 PPA

  JEENA JEENA

  SYNAGOGA POD BIAŁYM BOCIANEM, UL. WŁODKOWICA 7
  NAPISY W JĘZ. POLSKIM
  CZAS 75 MIN BEZ PRZERWY

  WYSTĘPUJĄ:
  MATHIAS DUPLESSY (GITARA, ŚPIEW)
  MUKHTIYAR ALI (FISHARMONIA, ŚPIEW)
  RAKESH KUMAR (DHOLAK)
  BASTIEN CHARLERY (AKORDEON)
  STEPHEN BEDROSSIAN (KONTRABAS)

  PRODUKCJA PPA: NATALIA SZLACHTOWICZ

  Francuz Mathias Duplessy jest wirtuozem wszelkiego rodzaju gitar i instrumentów gitaropodobnych (o dziesiątkach innych instrumentów nie wspominając), kompozytorem, wokalistą, aranżerem i  producentem, ale muzykiem totalnym czyni go biegłość, z jaką odnajduje się w licznych muzycznych światach i konwencjach: od zachodniej muzyki klasycznej, przez jazz, flamenco, pop i eksperymentalne ścieżki dźwiękowe do filmów po muzykę etniczną z różnych zakątków świata, ze szczególnym uwzględnieniem szeroko pojętego  Dalekiego Wschodu.

  Podczas jednej ze swoich licznych peregrynacji do źródeł muzyki, Duplessy dotarł na pogranicze Pakistanu i Indii, gdzie mieszka Mukhtiyar Ali – śpiewak zanurzony w tradycji sufickiej, mistycznym nurcie islamu, obdarzony niezwykłym, przenikliwym głosem, którym posługuje się, by wyśpiewywać strofy sławiące Boga (co, na marginesie, nie przeszkadza mu regularnie udzielać się jako wokalista i kompozytor w niekoniecznie pobożnych produkcjach z Bollywood).

  Z punktu widzenia słuchacza europejskiego – przy czym należy założyć, że raczej skłaniającego się ku świeckiemu niż religijnemu odbiorowi muzyki –  Jeena Jeena jest propozycją szczególną i wymagającą poznawczego wysiłku. Nie można pozostać głuchym na boską inspirację i  metafizyczną  żarliwość tej muzyki, ale nie można też udawać, że suficka kontemplacyjność, jakkolwiek ubrana w zwartą, europejską, niemal piosenkową formę, jest nam w pełni dostępna.

  Językowa bariera  – a w przypadku obcowania z religijną poezją to jednak istotna przeszkoda – sprawia, że mistyczną głębię bardziej musimy sobie wyobrazić niż się w niej zanurzyć, choć, oczywiście, nawet ułomna próba zbliżenia się do absolutu już jest solidną zasługą. Więc próbujmy.

  foto Łukasz Giza / PPA